MAYO BAKIMI

 

Zaman içerisinde mayonuz zarar görebilir fakat kullanım ömrünü çeşitli kimyasallar, yağlar ve güneşe maruz kalma oranını azaltarak uzatabilirsiniz.

Mayonuza iyi bakmanız kullanım ömrünü uzatacak ve etkinliğini artıracaktır.

Bizim basit bakım kılavuzu izleyerek yüzme kostümü ömrünü uzatmak.

Yıkama

Her yüzmeden sona mayonuzu elde hafif bir sabun ve musluk suyu kullanarak yıkayın. Tek başına suda yıkamak klor veya tuzlu suyun etkilerini ortadan kaldırmaz. Mayonuzu yıkarken hassas dış katmana zarar verilmesini engellemek için tersine çevirmenizi tavsiye ederiz.

Mayonuzu yıkamak için asla çamaşır makinesini kullanmayın, mayoların yapıldığı materyal için çok yıpratıcıdır ve kumaşın toplanmasına ve bozulmasına neden olur. Çamaşır makinesi deterjanları aynı zamanda mayonun kumaşında uzun dönemde ortaya çıkacak hasarlara neden olur.

Kurutma

Mayonuzu kurutmak için dışarıda bıraktığınızda kendiliğinden kurumasına izin verin, doğrudan güneş ışığı alacak yerlere asmayın. Mayonuzda kırışıklık ve katların oluşmasını engellemek için düz bir yüzeye serdiğinizden emin olun. Tamamen kuruduktan sonra katlayın ve kaldırın.

Yukarıda belirtildiği üzere mayonuzu kurutucuda ya da güneşte kurutmamalısınız çünkü her ikisi de mayonuzda bulunan likra ve spandeks kumaşa zarar verir. Güneş mayonuzun renginin daha kısa sürede solmasına neden olur. Her ikisi de mayonuzun elastikliğine zarar verir ve azaltır.

Mayonuza iyi bakmanız paradan tasarruf etmenizi de sağlar.

Diğer Yararlı Bilgiler

Kaliteli bir mayo satın alın, böylece daha uzun süre dayanacaktır - ProSwimwear olarak sattığımız çoğu marka klora karşı dayanıklı ürünler içerir, bunlara örnek olarak Speedo’nun Endurance+ ürünü, Diana Durable, Maru Pacer, Arena Waternity, Zoggs CR25, Tyr Durafast sayılabilir. Bu mayolar şu anda piyasada bulunan geleneksel elastan mayolara göre 25 kat daha dayanıklıdır.

Mayonuzu yüzmeden sonra her zaman soğuk su ile ile durulayın Havuz suyu kalıntısı (örneğin klor), tuzlu su, kum, güneş kremi ve diğer kirletici maddeler kumaşı daha hassas hale getirir veya rengini soldurur ve mayonuzun kullanım ömrünü önemli ölçüde azaltır. İyi bir şekilde yıkamaya vaktiniz olmasa dahi, iyi bir durulama etkilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Mayolarınızı dönüşümlü olarak kullanın - aynı mayoyu 24 saat içerisinde birden fazla defa kullanmamalısınız. Bunun nedeni likra kumaşın kurumak ve orijinal şekline geri dönmek için 24 saate ihtiyaç duymasıdır. Bu mayonuzun bollaşmasını ve esnek hale gelmesini engeller.

Nereye oturduğunuza dikkat edin - havuzların köşeleri çoğu zaman keskin ve aşındırıcı maddeden yapılırlar, böylece yürürken kaymanız engellenir. Her ne kadar size keskin gelmese de, mayonuz için aşındırıcı olacaktır. Havuzun kenarından eğilirken mayonuzun arkadan veya önden takılmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmanız gerekir ve eğer gerekirse, üzerine oturmak için bir havlu serin ve kenarlardan mümkün olduğu kadar eğilmemeye çalışın. Pahalı yarış mayolarınız üzerinizdeyken havuzlardaki beton blok duvarlara yaslanmamaya çalışın, bu ürünler çok kolay aşınırlar ve ince yarış mayosu materyalinin yırtılmasına neden olabilirler!

Yüzmeden önce güneşlenin - su ve güneş mayonuz için çok iyi bir kombinasyon oluşturmaz. Mümkün olduğu durumlarda yüzmeden önce güneşlenmeyi tercih edin çünkü yüzdükten sonra güneşlenme mayonuzun daha hızlı yıpranmasına neden olur.

Mayonuzu havlunuza sarmayın. Havlunuz mayonuzdan bulaşan tüm kimyasalları içermeye devam eder ve dolayısıyla mayonuzun yapıldığı materyalleri bunların zararlı etkilerine maruz bırakmaya devam eder.

Sıcak su havuzlarına girmeyin - Sıcak su havuzları mayonuz için çok zararlıdır, bromin ve aşırı yüksek sıcaklıklar mayonuzun renginin solmasına ve daha hızlı bir şekilde esnek hale gelmesine neden olur. Sıcak su havuzuna girmeyi planlıyorsunuz, kullanmadığınız eski mayonuzu giymeniz ve kullandıktan sonra yukarıda açıklandığı şekilde yıkamanız tavsiye edilir. Eğer normalde kullandığınız mayonuzu giymek istiyorsanız, bu durumda sıcak su havuzundan çıkar çıkmaz mayonuzu yıkadığınızdan emin olun.

Yağlar ile Teması Engelleyin - Güneş kremleri ve losyonları gibi yağ bazlı ürünler mayonuzun elastikliğinin azalmasına ve mayonuzun şeklini kaybetmesine neden olur.

© 2021 ProSwimwear Ltd. All Rights Reserved.